Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 532, 534, 535

SEVERNÍ OKRUH - HISTORICKÁ ETIOPIE

Etnicky nejzajímavější a nejpůvodnější země černé Afriky. Rozesmátý svět krásných lidí. Maximum poznání z nejzajímavějších etnik. Možné prodloužení o týdenní okruh na severu Etiopie. Skvosty architektury odlišných stylů. Koptské křesťanství, islám, animismus.

Program

1.den: Praha - Addis Abeba. Let do Etiopie. První seznámení s metropolí Addis Abebou.

2.-5.den: Addis Abeba - N.P. Mago. Debre Zeit - zatopený sopečný kráter. Alkalické jezero Langano (koupání). Centrum rastafariánů Shashemene. Pohádkovou krajinou do Yabello, území kmene Borana, návštěva starobylých stél. Jinka - centrum oblasti Omo. Kmen Ari a další velice pestré etnické skupiny. N.P. Mago: šance vidět slony, buvoly, lvy... Dostaneme se k Mursi, nejbizarnějšímu kmenu? Ženy s destičkami ve rtu i v uších, šokující účesy.

6.-9.den: N.P. Mago - Turmi. Omo River. Přejezd přes Kay Afer (Rudou zemi) a území kmene Bana do Turmi, centra historického kmene Hammar. Řeka Omo s krokodýly. Omorate - kmen Geleb. Pastevci Desanečové s primitivními chýšemi z kůží. Karo - svérázný svět nahých pomalovaných těl. Savana s množstvím zvěře, antilopy, buvolci, obří termitiště. Kmen Bana: ženy v kůžích s kloboučky z tykví. Hamarské tržiště. Turmi - hrdí a krásní Hamarové, ženy v kůžích s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl, muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími péry. Snad i tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav.

10.-13.den: Turmi - Arba Minch. Přejezd do Konso (UNESCO), „New York!“ - útvar vytvořený erozí, dřevěná opevnění, král Konsů, jedinečné strmé terasy, napínavý průjezd řek. Konso: domorodé vesnice s tajemnými sochami předků Waga. Územím kmene Gidole. Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch - „nejkrásnější Afrika“ se 40 minerálními prameny. Džípem vysoko do hor „afrického Nepálu“. Kmen Dorso: obří bambusové chýše s konstrukcí kopírující včelí úly, dívky a ženy zručně tkající barevné látky. *U zájezdu 537 prodloužení o 6 dní z důvodu návštěvy festivalu Donga u kmene Surma (Suri) v N.P. Omo, pro nějž je typické rituální zjizvování, pití krve krav, boje (polo) nahých bojovníků tyčemi aj. Velikost skupiny max. 7 osob a průvodce. Bližší informace v CK.

14.-15.den: Arba Minch - Addis Abeba. Jízda do Awassa na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci). Jízda pohádkovou krajinou zpět do Addis Abeby.

16.-17.den: Addis Abeba - Lalibela. Z Addis Abeby na sever do chrámového komplexu Lalibela (UNESCO). „Osmý div světa“ - jedenáct monolitických skalních chrámů. Působivá atmosféra církevních obřadů.

18.-19.den: Lalibela - Bahir Dar. Exotický Bahir Dar na březích jezera Tana - nejvýše položené jezero Afriky (1830 m). Lodě z papyru „tankwas“. Plavba na mystické ostrovy ke koptským klášterům Ura Kidane Mehret a Kebran Gabriel. Prameny Modrého Nilu s hrochy a krokodýly. Vodopády Modrého Nilu Tiss Isat (v šíři 400 metrů). Tropická vegetace, kamenný portugalský most. Noční život s tačem (nápoj z medoviny). Kávový obřad - tradiční příprava etiopské kávy.

20.-22.den: Bahir Dar - Gondar. Krásnou krajinou do císařského Gondaru - odvěkého centra a sídla habešského císaře: Fasilidův hrad, vodní lázně, palác. Qusquom a chrám Debre Birhan Selassie. Typické chrámy s unikátními freskami a ikonami. Wolleka - poslední místo Falašů, černých etiopských židů, keramika.

23.-24.den: Gondar - Addis Abeba - Praha. Letecký návrat zpět domů.

Termín č.532: 21.3.-13.4.2014
Cena v Kč: 69 890,-

Termín č.534: 12.9.-5.10.2014
Cena v Kč: 69 890,-

Termín č.536: 26.12.-18.1.2015
Cena v Kč: 69 890,-

2500 Kč sleva pro přihlášené do 31.3.2014 (534)
2500 Kč sleva pro přihlášené do 30.6.2014 (536)

V ceně je: Letecká doprava včetně letištních tax. Doprava pronajatými vozidly, plavba po jezeře Tana. Ubytování v jednoduchých hotýlcích. Vstupy do národních parků. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.
V ceně není: Vízum Etiopie (20 USD), poplatky za focení ve vesnicích (cca 100 USD) a spropitné místním řidičům (cca 50 USD). Příplatek za 1-lůžkový pokoj 4500 Kč.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 1 čistou stránkou (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 1-2 pasové fotografie (pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pro občany ČR: Etiopie - vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Addis Abebě za 20 USD. Vezměte s sebou 2 pasové fotografie, imigrační úředníci je mohou požadovat pro udělení víza. Pro občany SR: Etiopie - vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Addis Abebě za 20 USD. Vezměte s sebou 2 pasové fotografie, imigrační úředníci je mohou požadovat pro udělení víza. Ostatní: Pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 25 Kč/os./den, či 490 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 45 Kč/os./den, či 950 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1110 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa.
Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1500 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1110 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v pojistných podmínkách a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. V tabulce níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem.
Hepatitida A+B Doporučené
Břišní tyfus Doporučené
Žlutá zimnice Povinná
Antimalarika Doporučené
Nezapomeňte si na cestu přibalit mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním! S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

Noclehy a hygiena: Hotely turistické kategorie, v odlehlejších místech na jihu budeme ubytováni ve velmi jednoduchých hotýlcích. Po dobu severního okruhu jsou zajištěny noclehy ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. Do míst, kam se společně vydáváme, často ještě nedokázalo kvalitnější ubytování dorazit. Etiopie není Thajsko. Není zemí s miliony turistů a s perfektně fungující infrastrukturou. Je stále exotickou zemí zatím nepřeválcovanou turistickým ruchem.

Strava: Většinou se stravujeme společně v restauracích a jídelnách. Průvodce je nápomocen s výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku.Národním jídlem je indžara - velká kvašená placka nakyslé chuti, která se připravuje z místní obiloviny nazývané "teft". Indžara se konzumuje s kořeněnou směsí z masa a zeleniny. Na přípravu se používá většinou skopové, hovězí nebo rybí maso. Pro vegetariány lze dostat i bezmasou variantu pouze se zeleninou. Indžara se podává na velkém talíři, směs je vždy zvlášť, nabírá se utrženým kouskem indžary. Z jedné placky trhají kousky vždy všichni přítomní kolem stolu. Jí se zásadně pravou rukou, protože v Etiopii je každé jídlo darem od Boha a použití levé ruky by znamenalo jeho zneuctění. V Etiopii lze v některých restauracích dostat i evropská jídla – hlavně špagety (pozůstatek krátké a neúspěšné italské okupace). Mají zde dostatek hovězího masa, steak je tak velice dostupné a levné jídlo. Další je ryba, kuřecí je dost vzácné. Další variantou jsou tzv. "pastry shopy" - jakési cukrárny, které nabízejí několik druhů bábovek a dortíků. Bývá tam i stroj na espresso. Klasické "coffee" je naše presso s velkou dávkou cukru.Téměř všude jsou k dostání nealkoholické nápoje – dominují výrobky firmy Coca Cola. Milovníky kávy určitě zaujme pravý kávový obřad, který můžete zažít snad jen v Etiopii, neboť, právě tato země je hlavním exportérem kávy Arabica. Z alkoholických nápojů za zmínku stojí pivo značky Bedele s opicí na etiketě. Pivovar vaří toto pivo dle českých receptur, protože byl postaven lidmi z Československa.
Zajímavostí jsou místní alkoholické nápoje. Talla je nápoj spíše nakyslé chuti a vyrábí se z ječného sladu a sušených listů jistého stromu, kterým se říká Gešo (gesho). Vaří se podobně jako naše pivo, ale chuť je jiná. Nápoj je kvašený, mírně alkoholický a nesmí chybět v žádné domácnosti. Více alkoholickým nápojem je Tadž (Tej), který se vyrábí kvašením medu. Je sladký a silný asi jako víno. Místní kořalky Arake se vyrábí ponejvíce z ječmene, ale také z prosa nebo kukuřice. Někdy se ochucují medem, kávou…atd. Domorodci občas žvýkají chat, mírná droga (je legální).
Orientační ceny:
pivo točené 10 B, láhvové 0,3l 6-15 B, voda sklo 2-2,5 B, jídlo 30-60 B, zákusek 5 B, káva 2-4 B
Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat ke konzumaci ani k čištění zubů. Nedoporučuje se konzumovat nápoje s ledem. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou doporučujeme přelít do plastikové láhve (menší hmotnost, nižší riziko rozbití).

Doprava: Po celou dobu pronajatými auty (na jihu džípy 4x4), které řídí místní řidiči. Kvalita silnic je na některých místech výrazně horší než u nás (prašné cesty či šotolina).

Klimatické podmínky: Klima v Etiopii je různorodé, od velmi chladných oblastí na vysočině, po velmi horké oblasti v nízkých polohách. Vzhledem k poloze vůči rovníku by měla většina území náležet k monzunovému tropickému klimatu, ale velká členitost (většina území leží v nadmořské výšce vyšší než 1500m n.m.) zapříčinila rozdělení Etiopie do 3 klimatických zón: Dega - chladná zóna, oblasti nad 2 600m n.m. Teploty se zde pohybují od mrazu - 16°C. V této zóně se nachází většina vysokohorské vegetace. Woyina Dega - střední zóna 2 600m n.m. - 1 500m n.m. Teploty se pohybují 16°C - 30°C. V tomto pásmu žije většina obyvatelstva Etiopie. Qola - horká zóna pod 1 500m n.m., zde se vyskytuje tropické i aridní klima, teploty 27°C - 50°C."Období dešťů" trvá od poloviny června do poloviny září (v jižních částech vysočiny déle). Tomuto období předchází období příležitostných srážek únor - březen. Ostatní období roku je suché.

Jak se zabalit: Jelikož se jedná o poznávací zájezd, je praktické vzít si s sebou jen to nejpodstatnější. Při výběru dávejte přednost sportovnímu oblečení. Pro přepravu věcí je možné zvolit batoh nebo cestovní tašku. Jako příruční zavazadlo doporučujeme menší skladný batůžek, který je vhodný nejen jako příruční zavazadlo, ale využijeme jej i v průběhu zájezdu. Vhodná je vložka do spacáku ke zvýšení pocitu „domácího“ prostředí i hygieny.Pevnější botasky, sandály – v těch absolvujeme většinu pobytu. Lehké bavlněné kalhoty, kraťasy. Bunda - nejlépe nepromokavá, případně pláštěnka. Trička s krátkým i dlouhým rukávem, mikina. Pokrývka hlavy. Obal na zavazadlo (je výborným ochranným prostředkem proti oděru a prachu na nekvalitních úsecích cest).
Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte si s sebou raději budík. Sluneční brýle s UV filtrem. Kvalitní opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem. Repelent. Vhod může přijít i baterka nebo čelová svítilna. Před vlastním letem je vhodné mít nejdůležitější věci (kameru, foťáky, finance, cennosti) v příručním zavazadle, které si berete s sebou do letadla.

Valutové vybavení: Nejvýhodnější měnou jsou americké dolary. (Jak říkávají často v exotických zemích - dolar může mnohem dál než Bůh). Lepší kurz je za bankovky vyšších hodnot (50, 100), každopádně je dobré mít s sebou i bankovky malé hodnoty, cca v hodnotě 50 USD, na případné spropitné. Ideální jsou dolarové bankovky vydané v roce 2003 a novější. Za starší dolary je v Africe horší kurs nebo je nechtějí vůbec! Velkým problémem je mít s sebou dolary falešné (což už se také stalo). Doporučujeme měnit valutu v bance s patřičným potvrzením.Cenová hladina v Etiopii je zhruba srovnatelná s úrovní cen u nás. Vezená dolarová suma záleží především na množství nakoupených suvenýrů, kterých je tu opravdu nepřeberné množství, ochutnávek exotické kuchyně. Jako kapesné doporučujeme částku od 550 USD výše. Uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti. 1 USD = 17,2 ETB (Etiopský birr). Platební karty jsou akceptovány velmi zřídka (Visa a MasterCard). Bankomaty neakceptují zahraniční debetní a kreditní karty.

Bezpečnost a kulturní pravidla: Etiopie jako každá jiná africká země má svá specifika. Je třeba vždy najít správnou rovnováhu mezi přehnaným riskováním a nevšímavostí. V zájmu bezpečí doporučujeme chodit ve větších městech ve skupinách, nechodit po setmění vylidněnými ulicemi a neupozorňovat na sebe nápadně nošenými šperky, fotoaparáty, kamery… Během celého zájezdu je vhodné mít stále na paměti, že jsme zde na návštěvě. Život zde plyne jiným tempem. Na vše nepředvídatelné Vás upozorní zkušený průvodce. Když cestujeme, jsme vždy v nebezpečí, že za sebou necháme negativní dojem na místní obyvatele. V Africe se nikdy nepospíchá. Než si začnete s někým povídat, nejdříve pozdravte. Další důležitou součástí je oblečení, které by nemělo být provokativní. Fotografování je citlivou záležitostí, vždy požádejte o souhlas.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V / 50Hz. V Etiopii je užíváno více typů elektrických zásuvek (evropský a italský typ), některé vyžadují adaptér. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Ve všech velkých městech je dostupný telefon, fax a poštovní služby. Existuje zde místní mobilní síť, kvalitní signál je však pouze v okolí velkých měst. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve všech velkých městech. Připojení, je ale velmi často pomalé, počítače jsou často zavirované.

Pošta: Pošta je většinou pomalá, nejlépe je posílat dopisy z Addis Abeby.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2014, napište či zavolejte si o něj, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.