Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 662

MÉGHÁLAJ, NÁGSKO, ÁSÁM A BENGÁLSKO

Západní Bengálsko - bývalé hlavní město Indie Kalkata. Proslulé himalájské horské letovisko a světová metropole čaje Dárdžiling. Nekonečné čajové plantáže pod osmitisícovkou Kanchenjungou (8598 m). Malý stát Méghálaj, v překladu trefně Příbytek mraků, s nejdeštivějším místem na světě. Ásám - největší sladkovodní ostrov na světě, říční delfíni. Národní park Kaziranga s největší koncentrací nosorožců na planetě, sloni, šance vidět tygry. Výprava za bývalými lovci lebek do tajemného Nágska.
Zájezd, který si vychutnají nejen profesionální a amatérští fotografové (ti se zde mohou i něco dovědět a přiučit se). Možnost společného fotografování a hodnocení snímků s průvodcem (a zkušeným amatérským fotografem - vítězem národního kola fotosoutěže National Geographic na téma reportáž).

Program

1.-3.den: Praha - Dháka - Šrímangal. Let do Dháky. Prohlídka města: Šankaria - bazar, starobylé domy s dílničkami (šperky z lastur), mešita Sitara s nádhernými mozaikami, mughalská pevnost Lalbagh, arménský kostel, říční přístav a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček. Moderní budova parlamentu. Nejstarší hinduistický chrám Dhakeswari. Přejezd na východ země.

4.-6.den: Šrímangal - Méghálaj. Šrímangal - čajové centrum Bangladéše v nejmalebnější části země. Vesnice Džaflong na hranici s Indií: primitivní těžba stavebních kamenů v hraniční řece. Přechod hranice do indického státu Méghálaj. Odjezd do „Skotska Východu“ - Šilaungu. Výlet do Čérápundží na nejdeštivější místo světa, jeskyně Krem Mawmluh a vodopád Noh Kalika.

7.-10.den: Nagaland. Cesta krajem orchidejí do Kohimy - metropole Nágska, izolovaného indického státu - oblasti bývalých lovců lebek. Zastávka u jezera Barapáni, Chonoma - místo posledních britsko-nágských bojů. Kulturní centrum kmene Ao Nága - Mokokčung. Vesnice původních lovců lebek Longchum a Ungma.

11.-14.den: Assam. Přejezd do Ásámu. Plavba po Brahmaputře na ostrov Madžulí s vyznavači boha Višnu. Safari na slonech v národním parku Kaziranga (nosorožci, tygři, panteři, sloni, sambarové). Hlavní město Guváhátí: chrám Uma Nanda.

15.-19.den: Dárdžiling - Kalkata - Praha. Přejezd do Západního Bengálska. Terasovitý Dárdžiling v indickém Himálaji: plantáže s nejvyhlášenějším čajem světa, výhledy na třetí nejvyšší horu světa Kánčandžungu (8597 m), tibetské obyvatelstvo, muzeum Himálaje a hrob prvního člověka na Everestu - šerpy Tenzinga Norgaje. Výlet slavnou horskou úzkokolejkou Toy Train. Přejezd do Šiliguri a dále do metropole Bengálska a nejdrsnějšího indického města - Kalkaty: památník královny Viktorie, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, Howrah - nejrušnější most světa s běhajícími rikši. Odlet domů.

Termín: 13.11.-1.12.2014
Cena v Kč: 54 590,-

V ceně je: Letecká doprava včetně letištních tax a poplatků. Veřejná (busy, vlaky, lodě, rikšové, taxi) a nájemní (minivany s místním řidičem) doprava. Jízda historickou úzkokolejkou Toy Train. Sloní safari v N.P. Kaziranga - vstupní permit, jízda na slonu. Indická víza včetně jejich vyřízení. Ubytování (hotely, penziony - dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, většinou klimatizované), 3x lehátka v nočním vlaku (662, 663). Průvodce, místní dle potřeby, zdrav. připojištění, inf.materiály a DPH.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ke vstupu do Indie a do Bangladéše je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým a bangladéšským vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců po skončení platnosti víz (do 1.6.2015). Indická víza vyřizujeme za Vás. Víza do Bangladéše si můžete vyřídit sami na ambasádě v Berlíně, případně Vám je za poplatek 1800 Kč vyřídíme (popř. lze víza vyřídit i na letišti v Dháce za 50 USD - bez záruky).

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 25 Kč/os./den, či 490 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 45 Kč/os./den, či 950 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1110 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa.
Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1500 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1110 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v pojistných podmínkách a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Indie i Bangladéš, vzhledem ke své geografické poloze, civilizační úrovni i vysoké hustotě zalidnění náleží mezi zdravotně rizikovější oblasti. Proto doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10 letech). Neopomeňte antimalarika (Lariam). Otázky ohledně očkování a způsob aplikace antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.

Noclehy a hygiena: Spát budete v turistických hotelech a penzionech, ve dvoulůžkových pokojích s příslušentsvím a většinou s klimatizací (jednolůžkový pokoj bude někdy možný za příplatek do rozdílu mezi cenou 1-lůžkového pokoje a cenou bydlení pro zbytek skupiny), všechny jsou vesměs stejně vybaveny - jednoduché, ale čisté a příjemné pokoje. Teplá voda není zdaleka pravidlem a ani sprchy nejsou úplně všude a nefungují s železnou pravidelností. Tři noci strávíte v nočním vlaku.

Strava: Strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. V Indii i v Bangladéši existuje přímá úměra mezi cenou jídla a prostředím, v němž se nabízí. Rychlé občerstvení "na ulici" je velmi levné, může však být rizikové ze zdravotního hlediska. Jídlo ve slušnějších restauracích je přibližně na naší cenové úrovni nebo o něco málo vyšší. Proto je zbytečné vozit si potraviny s sebou, kromě některých dobrot v omezeném množství - tatranky, müsli tyčinky, čokoláda, suchý salám (navíc všude budete mít možnost nákupů čerstvého a levného exotického tropického ovoce). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca do 10-15 US dolarů na den, tzn. cca 190 - 290 USD na dobu pobytu. Vhodný může být malý vařič.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat především veřejnými dopravními prostředky (autobusy, minibusy, vlaky), nájemní dopravou - od rikšů popř. až po mikrobusy - záleží na počtu účastníků a na okolnostech, lodičkami i historickou úzkokolejkou.

Klimatické poměry: V listopadu se denní teploty v Indii a Bangladéši ještě drží kolem 25 stupňů, noční ale už začínají klesat k 10 stupňům. V horách na treku a v Sikkimu může být v noci i kolem 5 oC pod nulou, přes den kolem 10 oC. Obloha bývá čistá, s dobrou viditelností. Zima vrcholí v prosinci a lednu, kdy v severnějších částech, např. v hlavním městě Dillí, se noční průměrné teploty pohybují okolo 7 stupňů a denní mírně přes 20 stupňů Celsia. Dále na sever, pod úpatím Himalájí, si dokonce můžete zalyžovat.

Jak se zabalit: S sebou lehký a skladný spacák, zároveň však i teplejší prádlo (pro noci v Himalájích), pláštěnku či nepromokavou větrovku, rychle schnoucí a nemačkavé oblečení (Je vhodná i bunda, čepice, tenké rukavice, pláštěnka a další věci - v Himalájích bude mrznout), na převlečení, neklouzavé turistické boty nebo bytelnější botasky, baterku, dobré jsou kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy proti slunci…. Vše do 20 kg váhy. Zavazadel s sebou berte co nejméně, budeme vše celé 3 týdny tahat s sebou. Nejvhodnější je lehký batoh na denní cestování + další, prostorný batoh odkládací, ve kterém necháme uloženy věci, které nebudeme potřebovat. Osvědčila se ledvinka na drobné potřeby a skládací taška. Nezapomeňte fotopotřeby, včetně náhradní baterie a nabíječky, dostatečný počet filmů či paměťových karet, hygienické a mycí potřeby, ručník mycí ubrousky, toaletní papír, cyklistický (nebo visací) zámek.

Valutové vybavení: Zdůrazňujeme, že strava (kromě plné penze na lodi), vstupenky a ostatní věci mimo zájezd nejsou v ceně zahrnuty. V ceně je letecká a místní doprava (busy, vlaky, lodě, taxi, rikšové), indická víza, ubytování (levnější hotely, penziony, průvodce, zdravotní připojištění a informační materiály.
Kromě zmiňovaných cca 190 - 290 USD na jídlo počítejte pro tyto účely včetně některých dalších atrakcí s částkou celkem do 100 USD (dolar je pro tuto oblast nejvhodnější valutou). Výše vstupného i do těch nejvýznamnějších lokalit je poměrně nízká. V některých objektech požadují zvláštní vstupné za fotoaparát, popř. za kameru. Kromě všeho uvedeného počítejte s určitou částkou na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží. Počítejte také s určitou částkou na na nosiče a spropitné (do 30 USD). Doporučujeme si s sebou vzít asi 400 – 500 USD (včetně rezervy).

Personál: Průvodce zájezdu bývá Jan Košťál.


Praktické informace na cestu:

Indie:

Elektřina: Napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220-240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Telefon: Místní telefon - v Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD. Mobilní telefon - T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.

Internet: Internetové připojení je dostupné v každém městě. Ceny jsou mezi 15-60 Kč/hod. Ačkoli místní připojení opravdu nejsou příliš rychlá, internetových kaváren je zde celkem dostatek a jsou levné. Není špatné sledovat stránky www.iway.com a www.relianceinfo.com a zjistit si, kde mají svá internetová centra, poskytují totiž rychlejší připojení, než bývá v Indii zvykem. Některá dokonce nabízejí volání po internetu za asi Rs 3 za minutu. Můžete-li, vyhněte se business centrům v luxusních hotelech, ceny bývají přemrštěné a za rohem často sežente až desetkrát levnější připojení.

Pošta: Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.

Bangladéš:

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.

Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM-kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv prosím konzultujte se svým mobilním operátorem.

Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 15-20Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující.

Pošta: V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2014, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa (v hlavičce dopisu), rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem.
c) Vzhledem k zajišťování letenek a nutné době pro vyřízení víz doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.