Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 37

KUBA - V RYTMU SALSY

Kuba - největší ostrov Velkých Antil, označovaný za šperk tohoto souostroví. Nedotčená příroda, divoká pohoří, zelená údolí, rozmanitá vegetace, malebná koloniální města, přetrvávající bohatá afrokubánská kultura, všudypřítomné památníky a muzea revoluce, chytlavé melodie tradiční hudby zvoucí k tanci salsy, rumby či cha-cha-chá. Písečné pláže Karibiku a Atlantiku, chuť pravého kubánského rumu a vůně doutníků „Havana“… Kuba si právem zaslouží označení perla Karibiku. Na cestovatele ihned dýchne nostalgie 30. let, uvidí slávu a pád koloniální Havany i pohnutou historii 20. století. Díky dlouhé izolovanosti ostrova zde nalezneme civilizací ušetřenou přírodu i prosté, přátelské lidi. Údolí Viňales potěší srdce každého fotografa, korálové útesy a čisté pláže Karibiku jsou snem potápěčů. Hory a krásnou přírodu uvidíme při treku pohořím Sierra Maestra. Milovníci salsy a rumby propadnou nočnímu životu Santiaga de Cuba při večerech s kubánskou hudbou a při sklence Cuba libre. Obdivovatelé koloniální architektury neminou města jako Trinidad (UNESCO) či Cienfuegos, založená v 19. stol. Francouzi a zachovávající si dobovou atmosféru. Pláže Varadera jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst na Kubě.

Program

1.-2.den: Praha - Havana. Odlet do Havany, celodenní prohlídka starého města (UNESCO) - Capitolio, náměstí Plaza de Armas, náměstí Plaza de la Catedral, náměstí Plaza Vieja, náměstí Plaza de San Francisco, palác Generálních kapitánů, hotel Ambos Mundos, bar Floridita, muzeum rumu, pobřežní promenáda Malecón.

3.den: Havana. Návštěva továrny na výrobu doutníků (případně v Santiago de Cuba), odjezd na prohlídku domu E. Hemingwaye v San Francisco de Paula, odpoledne pokračování v prohlídce Havany - pevnost Tres Reyes del Morro, hřbitov K. Kolumba, Náměstí revoluce aj.

4.den: Pinar del Río. Odjezd do západní provincie Pinar del Río, kde se nacházejí největší tábákové plantáže na světě, zastávka v orchideráriu v Soroa a poté odjezd do vesničky Viňales s vápencovými útvary (mogoty), zastávka u hotelu Los Jazmines, kde je krásná vyhlídka na okolní krajinu.

5.-6.den: N.P.Viňales. Projížďka údolím NP Viňales (UNESCO), návštěva jeskyně Santo Tomás nebo indiánské jeskyně Cueva del Indio (dle zdatnosti klientů), Stěna Prehistorie, návštěva tabákové plantáže a domu na sušení tabákových listů, přejezd do města Cienfuegos, cestou zastávka na koupání u Karibského moře.

7.den: Cienfuegos. Prohlídka města Cienfuegos (UNESCO) nazývaného perlou jihu, odjezd do koloniálního městečka Trinidad (UNESCO), procházka městečkem s typickou koloniální architekturou.

8.den: Escambray. Výlet do pohoří Escambray - Topes de Collantes, turistika v NP El Nicho nebo El Cubano (dle zdatnosti klientů), možnost koupání u vodopádu, poznávání kubánské fauny a flóry.

9.-10.den: Valle de los Ingenios. Plantáže cukrové třtiny, cukrovary, strážní věž Torre de Iznaga, koupání na pláži Ancon nedaleko Trinidadu, možnost potápění z lodi, večerní program v Trinidadu - poslech kubánské hudby s možností zatancovat si salsu, přejezd do druhého největšího města Kuby - Santiaga de Cuba.

11.den: El Cobre. Návštěva El Cobre - poutní místo s největší bazilikou na Kubě, prohlídka hřbitova Sta. Ifigenia s hroby kubánských hrdinů José Martího, Manuela Céspedese, podnikatele Emilia Bacardi aj., prohlídka opevnění El Morro San Pedro de la Roca (UNESCO), dle zájmu návštěva kasáren Moncada aj.

12.den: Sierra Maestra. Výlet do pohoří Sierra Maestra s výstupem na horu Gran Piedra (1214 m) k velké skále s nádherným výhledem na pohoří, návštěva botanické zahrady s bohatou flórou, návrat do Santiaga de Cuba - prohlídka centra města, náměstí Parque Céspedes s radnicí, dům Diega Velázqueze (nejstarší na Kubě z r. 1522), katedrála, náměstí Plaza Dolores aj.

13.-14.den: Camaguey. Odjezd do města Camaguey (UNESCO) s největším počtem kostelů, prohlídka města netypickým způsobem z bici taxi, odjezd do města Santa Clara - návštěva mauzolea a muzea Ernesta Che Guevary, poté odjezd na Varadero, ubytování v hotelu se službou all inclusive.

15.-17.den: Varadero. Volný den, koupání a relaxace na největší pláži Kuby s jemným bílým pískem, možnost fakult. výletů, hotel se službou all inclusive, odjezd na letiště v Havaně se zastávkou na vyhlídce Bacuyanagua, odlet a návrat do ČR

Termín 371: 18.1.-3.2.2013
cena v Kč: 57 990,-

Termín 372: 26.2.-14.3.2013
cena v Kč: 57 990,-

Termín 373: 12.11.-28.11.2013
cena v Kč: 57 990,-

Termín 374: 26.12. 2013 -11.1.2014
cena v Kč: 65 990,-

Termín 375: 25.2.-13.3.2014
cena v Kč: 57 990,-

Možnost spojení trasy 37:
- zájezd 373 s trasou 34
(Nikaragua a Corn Islands).
- zájezdy 372, 373 a 375 s trasou 38 (Jamajka).
Bližší informace o spojeních a ceně v CK.


Všeobecné informace:

V ceně je: letecká doprava včetně letištních tax a poplatků s výjimkou odletové taxy z Havany (25 USD), doprava po Kubě v pronajatém autobusu (mikrobusu) s místním řidičem, ubytování (casas particulares - dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím - v soukromí, 2x 3-4* hotel ve Varaderu, 2-3lůžkové pokoje, all inclusive), český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.
V ceně není vízum (Kuba) a jeho vyřízení (900 Kč), příplatek za samostatný pokoj 5000 Kč.

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Víza pro Kubu ve formě turistické karty uděluje kubánský konzulát v Praze. V termínu nejpozději do …… zašlete nebo předejte pasovou kopii k vyřízení víza do CK Karavela, Petrohradská 10, 101 00 Praha 10. Není nutné vyplňovat žádný formulář ani foto.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdu je zdravotní připojištění, které zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše: 1 700 000,-Kč v zahraničí, se zajištěním nepřetržité asistenční služby, lékařského ošetření, hospitalizace a nákladů léčení při pobytu v nemocnici, ošetření zubů do výše 10 000 Kč, přivolání opatrovníka do výše 50 000 Kč, včetně repatriace.
Všichni účastníci zájezdu jsou automaticky pojištěni cestovním pojištěním, které zahrnuje pojištění léčebných výloh v zahraničí do výše až 1 500 000 Kč včetně asistenční služby, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody a připojištění proti stornovacím poplatkům (pojišťovna vrací 80% ze zaplacených stornopoplatků, max. však 10 000 Kč). Možnost připojištění stornopoplatků (2,5% u poj. Allianz). Zdraví: Kuba není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečnou zemí. Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A), popř. i proti břišnímu tyfu a vzteklině (konzultujte s odborníky na hygienických stanicích). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Doporučujeme pít jen balenou vodu a vyvarovat se pít tu z vodovodních kohoutků.
Není třeba žádné speciální očkování. Doporučuje se ochrana repelenty v některých oblastech, dále nezapomeňte opalovací krémy s vysokými faktory (min.25-30). Voda z místních vodovodů není pitná. Balená voda k dostání všude. Dražší než u nás. Lze využít dezinfekční prostředky (v prodeji v lékárnách, HUDY sport ap.). Sebou lékárničku se základními léky, nebo ty které běžně užíváte.

Ubytování: Většinou v soukromí (casas partriculares), kde naše skupina bude mít k dispozici několik pokojů v bytě či rodinném domku u kubánské rodiny. Půjde o dvoulůžkové pokoje většinou se sociálním zařízením na pokoji. Dvě noci budete spát ve Varaderu v 3-4* hotelu ve 2-3lůžkových pokojích s plnou penzí. Příplatek za samostatný pokoj po dobu zájezdu je 5000 Kč.

Strava: Není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Někde je možnost jednoduchého vaření, pozor napětí 110 V (třeba sebou převodní trafo 110/220 V - na Kubě se nedá koupit). Zásuvky jsou různého typu. Jsou amerického typu (ploché), ale i jiné. Je nutné použít adaptér s vícero zástrčkami („ježek“), nejlépe zakoupit již v ČR. Na privátech zajišťují stravování - snídaně a večeře. Obědy při cestě. Pokud se nebudete stravovat na privátě (snídaně a večeře), můžete si s sebou vzít např. čaj, kávu, instantní polévky apod. Na Kubu je zákaz dovozu potravin. Možný pouze dovoz potravin v ochranné atmosféře. Není možný dovoz ovoce, zeleniny, pečiva apod. Uzeniny jen v ochranné atmosféře, ale nedoporučuje se. Snídaně - toasty, čaj, káva, džus, vejce, sýr (cca 3-4 Eura). Oběd na trase - společně řeší průvodce. Večeře - kuřata, ryby s přílohami, plody moře (cca 7-10 Euro). Ovoce při cestě, případně na trhu.

Doprava: Na Kubu letecky. Na ostrově doprava pronajatým malým autobusem čí minivanem. Rozpis letů upřesníme

Klimatické poměry: Kuba leží v tropickém pásmu. Na její klimatické poměry má velký vliv pasát, vanoucí po celý rok od východu nebo severovýchodu, i mohutné proudění teplých vod, které vytváří Golfský proud a které ve dvou ramenech omývají břehy země po celý rok. Vodní srážky jsou rozděleny nestejnoměrně. Existují dvě výrazná roční období: období sucha, které trvá od listopadu do dubna a období dešťů, trvající od května do října. V termínu našeho zájezdu můžeme počítat s průměrnými denními maximy kolem 30 °C. Připravte se také na občasné vydatné odpolední srážky z horka.

Jak se zabalit: Spacák sice většinou nepoužijete, přesto doporučujeme nějaký (lehký a skladný!) s sebou vzít, zvlášť jste-li citlivější na hygienu a raději spíte ve svém. Případně vložku či povlečení na deku. Důležitá je pláštěnka, dobré neklouzavé a nepromokavé lehčí sportovní boty (pohorky nejsou nutné), do měst a k moři sandály...Vše do 20 kg váhy. Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat a zavazadla si odložit, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly. Kromě hlavního zavazadla (nejlépe krosny na záda) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na kratší túry). Na Kubě je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích.
Doporučujeme batoh nebo menší kufr (povolená váha zavazadla - většinou do 20 kg, do letadla je možné vzít malé příruční zavazadlo, menší batůžek do terénu, pevnější obuv, sandály, dlouhé kalhoty, větrovka, kraťasy, trička, klobouk nebo jiná čepice proti slunci, plavky, ručník, opalovací krém s vyšším faktorem, brýle proti slunci, svítilna, hygienické potřeby, fotoaparát, ev. kamera, filmy, zavírací nůž, ev. věci na vaření (na privátech zapůjčí), kopie pasové stránky, 1 fotografie, repelent, vlhčené hygienické kapesníčky, deštník nebo pláštěnka.
Je vhodné sebou vzít drobné dárečky do rodin (při ubytování v casas particulares) - oblečení, málá mýdla, polštářky šamponu, propisky, jehly, bonbony, malá bižuterie, sponky do vlasů ap.

Valutové vybavení: Od podzimu 2004, kdy na Kubě zavedli konvertibilní peso (CUC), je nejméně vhodnou měnou na cestu americký dolar. Směnné kurzy na Kubě totiž neodrážejí reálné ekonomické hodnoty, ale jsou do značné míry diktovány politickými postoji. Proto jsou majitelé amerických dolarů "trestáni" zvláštními poplatky a nejméně výhodným směnným kurzem ze všech valut. V bankách, směnárnách či hotelech můžete vybírat i z karet (až na American Express). Není to však příliš výhodné, protože za výběr platíte zvláštní poplatek. Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Kromě již zmiňovaných 150-230 EUR na jídlo a pití počítejte na vstupy s částkou asi 150-200 EUR. Z toho by se měly dát pořídit i nějaké pohledy a malé suvenýry, ale mějte raději nějakou rezervu pro případnou návštěvu lékaře (i při zdravotním pojištění se platí v hotovosti a pojišťovna to pak zpětně proplácí).
V Havaně na letišti se platí odletová taxa ve výši cca 25 konvertibilních peso (cca 25 EUR). Nezaměňujte ji s letištními taxami, které máte v ceně zájezdu. Tyto odletové taxy jsou vlastní záležitostí každého letiště, nesmí být součástí letenky a je nutné je zaplatit osobně na místě. Je třeba s tím předem počítat.
Místní měna - kubánské konvertibilní peso a peso nacional, 1 EURO = 1,20-1,30 CUC (kurz se stále mění).
Spropitné: Na Kubě je zvykem, že se místním průvodcům (ne všude může provádět český průvodce), řidiči malého autobusu na závěr, ev. hudebníkům dává spropitné (celkem třeba počítat s částkou cca 20-25 CUC).
Doporučené kapesné : 400-500 Euro (vstupné, stravování, suvenýry). Doporučujeme brát sebou Euro (USD jsou zatížené vysokými výměnnými poplatky). Pro neočekávané případy je dobré mít sebou finační rezervu. Bankomaty fungují ve větších městech, ale doporučuje se spíše hotovost. Na výběry touto formou (platební karta) není spolehnutí.

Personál: Hlavní průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.

Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2013, napište či zavolejte si o něj, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem.
c) Zájezd je připraven a realizován ve spolupráci s partnerskou CK.