Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

ISLAND – VOLÁNÍ DIVOČINY

Není žádných pochyb, že Češi patří mezi cestovatelské národy. Jenom je nás málo a jsme poměrně chudí, takže se to o nás ve světě až tolik neví. V obecném povědomí jsou na čelných místech (a jistě ne neprávem) Němci a Japonci. Kdyby však někdo vymyslel koeficient cestovatelství, v němž by se v přepočtu na jednoho obyvatele vedle dnů strávených v zahraničí a vynaložených financí bral v potaz i HDP té které země, pravděpodobně bychom ve světových statistikách dosáhli na medailové pozice.

Nepřekvapí proto, že po 12 letech možností svobodného cestování má mnoho Čechů, jejichž mysl a duše touží po poznávání a existenční starosti je nekotví zcela ke dnu, většinu Evropy více méně procestovanou. A podobně jako zjištění, že vepřová s knedlíkem a zelím není středobodem světového kulinářství a po pizzách, francouzských sýrech a paelách začínají naši gurmáni objevovat i exotické kuchyně s tortillami, suši či servírováním na banánových listech, mnozí naši cestovatelé dnes po Paříži, Benátkách, Alpách či řeckých ostrovech přicházejí na chuť i méně dostupným pochoutkám.

Soustem pro opravdové labužníky je Island. Osamělý ostrov na severozápadním okraji Evropy může nabídnout vše, snad až na starověké památky. Nemá sice teplé moře (i když na jeho pobřeží naleznete osamělé pláže s černým pískem, řazené mezi deset nejkrásnějších na světě), to však svým obyvatelům i vděčným návštěvníkům vynahrazuje nespočtem horkých a léčivých pramenů. Snad v každém městečku, což v islandských poměrech znamená osadu s pouhými pár sty a často i méně obyvateli, si můžete odpočinout a vyhřát se v termálním koupališti. Samozřejmostí bývá i přítomnost vířivek či sauny, vše volně k dispozici bez žádných extra poplatků.

Island bývá nazýván ostrovem ohně a ledu. Je to pravdivé označení, i když zdaleka nevystihuje celou podstatu, paletu barev a přírodních jevů, s nimiž se zde setkáte. Zrovna tak může být označen za ostrov vodopádů.

Kdyby mi psycholog dal za úkol vyslovit jediné slovo, které se mi okamžitě vybaví při vyslovení pojmu Island, byly by to právě vodopády. Desítky, stovky různě vysokých a mohutných padajících vod, peřejí či kaskád, zasazených do různých krajinných typů, pokaždé jinak půvabných a jedinečných. Burácející Detifoss, “evropská Niagara”, nejmohutnější vodopád Evropy, téměř kýčovitě krásný “Zlatý” Gullfoss padající do kaňonu, neokázale malebný Skógafoss, který “jen” padá z šedesátimetrové výšky do zeleného údolí a mnoho dalších.

Málokde si turisté přijdou na své právě tak jako na Islandu. Zdejší hory, což jsou ve většině případů aktivní či vyhaslé vulkány, nepatří sice mezi nejvyšší, byla by však osudová chyba je jakkoli podcenit. Nejslavnější sopka Islandu, obávaná Hekla, ve středověku považovaná za bránu do pekla, je na metr stejně vysoká jako Praděd. Výstup na ni je však obtížnější než na mnohou čtyřtisícovku. Drsné severské klima, počasí, které se dokáže měnit každých pět minut, pustá krajina bez jakékoli turistické infrastruktury a vyznačených chodníčků, ledová pole a jako nůž ostré hroty recentní lávy, to vše činí z výstupu náročný sportovní výkon. A zdolat Snafells, tajemný vulkán, z jehož kráteru se Vernovi hrdinové spustili do středu Země, či nejvyšší horu Islandu Hvannadalshnúkur, je výzva jen pro opravdu drsné odvážlivce. Ti musí být připraveni na nouzový bivak v extrémních podmínkách na ledovci a mít dostatek zkušeností s pohybem po něm.

Snazší a příjemnější cesta jak se seznámit snejvětším evropským ledovcem Vatnajökullem je na jižním pobřeží, kde se přibližuje k oceánu a vytváří lagunu Jökulsárlón. Z ledovce se odlamují kry, které jsou unášeny po jezeře směrem k moři. Krajina zde tak věrně připomíná arktické scenérie v okolí severního pólu a bývá proto hojně využívána filmaři celého světa. V jednom ze svých příběhů se zde pohyboval i nesmrtelný James Bond. Plavba obojživelným člunem po jezeře přímo mezi ledovými krami připraví každému zcela mimořádný zážitek.

Návštěvníkům Islandu nikdy nevymizí z paměti barevná geotermální pole s gejzíry, bahenními sopkami a fumaroly, černá lávová pole či bezútěšné pouště sopečného popela (poušť, to nejsou vždy jen písečné duny na Sahaře). Ale ani farmy s kostelíky a na sebe nalepenými domky pokrytými zelenými turfovými střechami nebo dlouhé jeskyně v podobě lávových tunelů, hluboké kaňony, pochmurná lávová města a skalní útesy, které jsou prý zkamenělými skalními obry, které zastihlo denní světlo (vzpomínáte na hobita Bilbo Pytlíka?)

Kromě projížďky po ledovcovém jezeře nabízí Island i nespočet dalších atrakcí a aktivit. Oblíbené jsou letecké výlety do vnitrozemí. V kaldeře Askja se připravovali američtí astronauti programu Apollo, protože málokde na Zemi by našli vhodnější simulaci měsíčního povrchu.

Zážitkem je i výlet lodí na Vestmannaeyjar. Souostroví Západních mužů se sestává ze 16 ostrůvků, včetně nejmladšího ostrova světa Surtsey, jenž se vynořil z vln Atlantiku roku 1963. I největší z nich Heimaey je geologickou učebnicí v praxi. Při dramatické erupci v roce 1973, mající za následek evakuaci veškerého obyvatelstva, se zvětšila rozloha ostrova o 15%. Erupci jiného druhu můžete zažít na Heimaey každý první víkend v srpnu při festivalu Vikingů, což je jeden obří třídenní mejdan pro mladé. Během něj se zádumčivost, poklidná rozvaha a serióznost Islanďanů mění v bezbřehé orgie, při nichž hlavní roli hrají nejen rocková hudba a soutěže, ale především alkohol a sex.

Jiný druh pobytu na moři se naskýtá na velrybářských výpravách v Severním ledovém oceánu. Nejpříznivější podmínky nabízejí v přístavu Húsavík. Šance pozorovat (pochopitelně ne lovit!) velryby je prý 99% a když se náhodou nepoštěstí, máte nárok na další plavbu zdarma.

Milovníci koní si nemohou nechat ujít projížďku na islandských konících. Jsou menší než ti naši, mají hustší hřívu a svělé povahové vlastnosti. Jsou mírní, vytrvalí a inteligentní. Navíc mají zcela neobvyklý, pátý druh chůze zvaný tölt, který umožňuje jezdci zcela klidné posezení v sedle.

Člověk by mohl pobývat na Islandu dlouhé měsíce a stále by měl co prohlížet a obdivovat. Jediným problémem jsou finance. Nákladná je už samotná doprava na ostrov. Letenka i loď stojí téměř stejně. Lodí si však můžete přivézt vlastní vozidlo, umožňující levnější a variabilnější přepravu, a v něm i něco jídla. Ani tak však nemáte vyhráno. V přístavu Seydisfjördur, který je vstupní branou na ostrov, jsou důkladní celníci a při překročení povolených norem pro dovoz potravin zaplatíte vysoké clo.

Island náleží mezi tři nejdražší země světa a při nákupech počítají každou místní korunu i výletníci ze Západní Evropy. V supermarketu zaplatíte za krájený chleba v přepočtu kolem 100 Kč, za hamburger přes 150 Kč a chcete-li si se svým blízkým zajít na lahvinku vína do reykjavícké restaurace, připravte se na útratu kolem 1000 Kč. Obrovskou výhodou proto je vydat se na ostrov s cestovkou, která se vám postará nejen o ubytování, ale i o stravu.

Byla by však škoda, kdyby vás právě vysoké náklady měly od návštěvy Islandu odradit. Málokde na světě se setkáte s krajinou tak drsnou, přitom však nesmírně pestrou a krásnou jako zde. Určitě stojí zato si pár let odříci třeba levnější dovolenou v bližších a dostupnějších zemích a za našetřené peníze se vydat za vábením Severu. Island se vám mnohokrát odvděčí a na jeho návštěvu nikdy nezapomenete.

Karel Starý

autor je cestovatel